بسته
(0) کالا
هیچ محصولی در سبد خرید شما وجود ندارد.
دسته بندی محصولات
  فیلترها
  ترجیحات
  جستجو

  سنگ حدید و خواص آن

  سنگ حدید و خواص آن

  سنگ حدید چیست؟

  سنگ حدید نوعی کریستال مات است که به رنگ‌های سیاه، سیاه مایل به خاکستری و قهوه‌ایِ مایل به قرمز یافت می‌شود. این سنگ از اکسیدِ آهن سیاه و فلزی‌شکل، تشکیل می‌شود و با منیتیت (سنگ‌آهن مغناطیسی) و اکسید آهنِ مغناطیسی متفاوت است. سنگ حدید به نام «سنگ خون» نیز نامیده می‌شود؛ زیرا رنگ قرمزِ شفاف سنگِ سنباده از این سنگ به‌دست می‌آید و مایعات خنک‌کننده در دستگاه برش، هنگام برشِ هماتیت، خونی‌رنگ می‌شوند. هماتیت در بیشتر نقاط دنیا پیدا می‌شود.

  از کشورهای اصلیِ منبع این سنگ، می‌توان به آلمان، ایتالیا، برزیل، ایالات متحده آمریکا، سوئیس، کانادا، روسیه، سوئد و ایتالیا اشاره کرد. نوعی از هماتیت که در جواهرسازی استفاده می‌شود، شکل تراش‌خوردۀ هماتیتِ آبی‌رنگِ مایل به خاکستری است که بعد از اتمام مراحلِ تراش، به رنگ نوک‌مدادی درآمده و جلایی مناسب و براق فلزی پیدا می‌کند.این گونه از سنگ حدید، برای مهره، تسبیح و… مصرف می‌شود و می‌تواند نگین انگشتری مناسبی باشد. خود هماتیت به‌جای مروارید سیاه نیز به‌کار می‌رود. اما باید بدانید که وزن آن خیلی سنگین‌تر از مروارید است..

  برخی حدیدها به‌دلیل وجود منگنز، خاصیت مغناطیسی و آهن‌ربایی دارند که بیشتر در برزیل به‌دست می‌آید. سختی این گونه از حدیدها ۵/۶ و وزن مخصوصش حدود ۵ است. اگر تکه‌ای حدید را به قسمتی از ظروف یا کاشی‌هایی از جنس چینی که لعاب نداشته باشد، بکشیم، خط قرمزی پدیدار می‌شود (مراقب خش افتادن خود جواهر باشید). در اصل، اگر هماتیت را برای سایند‌گی به‌کار ببریم، اثری به رنگ قرمزِ روشن به‌جا می گذارد که در اصطلاح جواهرسازان به نام «سرخاب» شناخته می‌شود.
  تشخیص سنگ حدید اصل

  برای تشخیص سنگ حدید اصل می‌توانید آن را روی ظروف یا کاشی‌هایی از جنس چینی که لعاب ندارند بکشید؛ سنگ حدید اصل، خطی قرمز ایجاد می‌کند؛ البته باید مراقب خش افتادن روی خود نگین حدید باشید.

  خواص سنگ حدید

  برای سنگ حدید خواص فراوانی بیان شده که مهم‌ترینِ آن عبارت است از:

  - تقویت قلب

  - تنظیم گردش خون

  - درمان فشار خون

  - تصفیه خون

  - تحریک جذب آهن توسط خون و درمان کم‌خونی

  - تسکین درد‌های آرتروز و انقباضات ماهیچه‌ای

  - ایجاد تعادل و تنظیم چاکرای اول

  - ایجاد قدرت، استقامت و نشاط

  - تقویت تمرکز و حافظه

  - جلوگیری از جذب امواج منفی دیگران

  - تقویت اعتماد‌به‌نفس و اراده

  - غلبه بر وسواس عملی و اعتیاد

  - درمان پرخوری و مصرف دخانیات

  - درمان اضطراب و بی‌خوابی

  - کمک به تعادل بدن

  - بهبود جذب اکسیژن توسط بدن

  سنگ حدید را مانند یک حرز می‌دانند که می‌تواند بلا را دفع کند و اثر آن را خنثی سازد و به‌منظور ایمنی و محافظت در برابر خطرات و برای غلبۀ بر دشمنان کاربرد دارد.

  سنگ حدیدِ هفت‌جلاله می‌تواند در باطل کردن سحر، جادو و محافظت از شر جن کاربرد داشته باشد.

  کراهت استفاده از حدید در نماز

  یکی از آداب اسلامی، استفاده از انگشترهایی با نگین‌های گوناگون است. برای استفاده از این نگین‌ها آثار معنوی و مادی گوناگونی گفته شده است.
  در روایتی آمده است: «امام علی علیه‌السلام از چهار نگین استفاده می‌کردند: انگشتری با نگین یاقوت؛ انگشتری با نگین فیروزه؛ انگشتری از جنس حدید و انگشتری با نگین عقیق» [1].

  در منابع روایی دو گونه حدیث دربارۀ سنگ حدید نقل شده است:

  گروه اول
  کراهت در حال نماز: امام صادق علیه‌السلام از پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله نقل کرده‌اند: «مرد درحالی‌که انگشتر آهن در دست دارد، نماز نخواند».[2] در روایتی دیگر نیز، نماز با انگشتر آهن را مجاز ندانسته‌اند.[3]
  کراهت مطلق: امام صادق علیه‌السلام فرموده‌اند: «جز نقره، انگشتری به‌دست نکنید؛ زیرا رسول خداصلی‌الله‌و‌علیه‌و‌آله فرمودند: دستی که در آن انگشتر آهن باشد، پاک نگردد».[4]
  گروه دوم
  امام صادق علیه‌السلام فرمود: «آهن، لباس اهل آتش است و خداوند آن‌را در دنیا، زینت جنّ و شیطان قرار داده است. پس بر مسلمان حرام شمرده شده است که در نماز بپوشد. البته وسائلی مثل کلید و شمشیر و دیگر وسائل آهنی که انسان گاهی ضرورت دارد همراه خودش داشته باشد اشکالی ندارد. در غیر این وسائل نباید با وسیله آهنی دیگری نماز خواند».

  براساس روایات یادشده، اصل استفاده از انگشتر حدید مجاز است، اما استفاده از انگشتر آهن (نه حدید صینی یا سنگ هماتیت) در نماز مکروه شمرده شده است.

  [1]. شیخ صدوق، علل الشرائع، ج1، ص157.
  شیخ حرعاملی، وسائل‌الشیعة، ج4، ص417 [2].
  [3]. همان، ص 418.
  [4] ،همان.

  نظر خود را وارد نمایید.